Skip to main content
Uncategorized @tr

Eğitime Ulaşmaları Paylaştıkça Kolaylaşacak!

By 27 Kasım 2020No Comments

 

1 Aralık Paylaşma Günü’nde Otizmli Çocukların “Eğitime Ulaşmaları Paylaştıkça Kolaylaşacak!”

Uluslararası bir kolektif bağışçılık kampanyası olan, tüm dünyada 60’tan fazla ülkede uygulanan Giving Tuesday, bu yıl ilk defa 1 Aralık’ta Paylaşma Günü olarak sivil toplum, özel sektör ve bireylerin katılımı ile Türkiye’de kutlanacak. Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV) ülke liderliğini üstlendiği ve geniş bir paydaş kitlesinin sahiplendiği Paylaşma Günü’nde, yapılacak tüm iyilik hareketleri #paylaşmaGünü etiketi altında buluşacak. Tohum Otizm Vakfı tarafından Senfonico ajansın desteğiyle 1 Aralık’ta hayata geçirilecek #PaylaşmaGünü kampanyası ile TOHUM yazıp 5290’a SMS gönderebilir, otizmli çocuklar ile 20 TL paylaşarak eğitime ulaşmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin nedeni günümüzde hala bilinmemekle beraber bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitimdir! 1 Aralık Paylaşma Günü’nde Tohum Otizm Vakfı tarafından Senfonico ajansın desteğiyle hayata geçirilecek #PaylaşmaGünü kampanyası ile kurumlar ve bireyler, maddi varlıklarını, zamanını ve becerilerini otizmli çocukların faydası için kullanmaya davet edildi. Tohum Otizm Vakfı’nda okuyan otizmli çocukların “Eğitime ulaşmaları paylaştıkça kolaylaşacak!” vurgusuyla gerçekleşecek kampanyaya TOHUM yazıp 5290’a SMS göndererek destek olabilir, otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayabilirsiniz.       

Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim!

Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Otizmin günümüzde bilinen tek çaresi, tek ilacı erken tanı ve sürekli, yoğun, özel eğitimdir. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Dayanışma ve beraberliğin her zamankinden çok daha önemli olduğu günler yaşadıklarına vurgu yapan Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, “Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir. Tüm paydaşlarımıza, 1 Aralık Paylaşma Günü’nde vakfımızda okuyan otizmli çocukların eğitim burs fonuna destek olmak için becerilerini, zamanlarını, maddi varlıklarını paylaşmaları çağrısında bulunuyoruz. Sizler için küçük onlar için büyük bir adım olduğunu hatırlatıyor; kurumları ve bireyleri, otizmli çocukların eğitime ulaşmalarını kolaylaştırmak için #PaylaşmaGünü ‘nde paylaşmaya davet ediyoruz. Haydi, siz de TOHUM yazıp 5290’a SMS atarak 20 TL paylaşın… Tohum Otizm Vakfı’nda eğitim alan otizmli çocukların eğitimine destek olun.” dedi.

Leave a Reply