Skip to main content
[vc_empty_space]

Alternatif ve Destekleyici Tedavi Yöntemleri

Otizm tedavisinde Glüten/Kazein Diyeti, Vitamin-Mineral Desteği, Ağır Metallerden Arındırma, Mantar Tedavisi, Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT), Neuro-Feedback, Tedavi Protokolleri olmak üzere alternatif ve destekleyici yöntemler uygulanmaktadır.

[vc_single_image image=”1431″ img_size=”full” css=”.vc_custom_1528008643670{margin-top: 0px !important;}”]
[vc_single_image image=”1433″ img_size=”full”]

Glüten/ Kazein Diyeti

Otizmli çocukların bağırsaklarının aşırı geçirgen olduğu; bu nedenle glüten ve kazein proteinlerinin sindirilemediği, bunun da beyinde sinirsel uyarım etkisi yaptığı varsayılmakta ve otizmli çocuklara yaygın olarak uygulanmaktadır.

[vc_single_image image=”1434″ img_size=”full”]

Vitamin Mineral Desteği

Otizmli çocuklar, bağırsaklarının aşırı geçirgen olduğu varsayımı ve beslenmede çok seçici olmalarından dolayı, vücutlarında pek çok vitamin ve mineral eksikliği olabileceği düşünülmekte, vitamin ve mineraller ile desteklenmektedir.

[vc_single_image image=”1440″ img_size=”full”]

Ağır Metallerden Arındırma

Kurşun, cıva, alüminyum, arsenik vb. toksik özellik taşıyan ağır metallerin otizme yol açıyor olabileceği düşünülmekte ve otizmli çocuklarda ağır metallerden arındırma tedavisine sıklıkla başvurulmaktadır.

[vc_single_image image=”1442″ img_size=”full”]

Mantar Tedavisi

Vücutta bulunan bazı mantar türleri ile otizm arasında bağlantı olduğu ve aşırı miktardaki mantarı veya ilişkili organizmaları azaltarak otizmli çocuklara yardımcı olduğu düşünülerek mantar tedavisi uygulanmaktadır.

[vc_single_image image=”1444″ img_size=”full”]

Hiberbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik oksijen tedavisi ile solunum yoluyla akciğerlere alınan %100 oksijenin, tüm vücut sıvılarındaki oksijen miktarını arttırarak, oksijensizlik nedeniyle görevini yapamayan hücreleri görevlerini yapabilir hale getirmek amaçlanmaktadır.

[vc_single_image image=”1446″ img_size=”full”]

Neuro - Feedback

Neuro-feedback yöntemi normalden farklı beyin dalgalarını egzersizle normale çevirmeyi kişiye öğretmeyi hedefleyen bir yöntemdir.

[vc_single_image image=”1447″ img_size=”full”]

Tedavi Protokolleri

Otizmin tedavisine yönelik uygulanan pek çok yöntem tedavi protokolleri ile uygulanmaktır.