Skip to main content
[vc_empty_space]

"Tablet Bilgisayarım Benim İçin Konuşuyor" Projesi

[vc_single_image image=”1707″ img_size=”full”]

ABD Ankara Büyükelçiliği desteği ile Tohum Otizm Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Tablet Bilgisayarım Benim için Konuşuyor” projesi, teknolojik gelişmelerin otizmli bireylerin eğitiminde nasıl kullanıldığı ve Türkiye’de kullanılabilecek uygulamaların neler olabileceği sorusundan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Projede; otizmli bireylere yönelik ilk Türkçe uygulamalar geliştirilecektir. Türkiye’de otizmli çocukların eğitiminin geliştirilmesine katkı vermek, otizmli çocukların eğitiminde teknoloji kullanımının arttırılması ve eğitim sistemine dahil edilmesi amacı ile yürütülen projede Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü pilot okullar olarak seçildi.
ABD’de otizmli bireylerin eğitiminde teknolojinin kullanımıyla ilgili çalışmalar yapan PhD adayı  Micah Eckhardt’ın (Massachusetts Institute of Technology) davetli olduğu başlangıç atölyeleriyle başlandı. İki gün süren başlangıç atölyelerinin ilki, Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü uzmanlarıyla, ikincisi ise Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu uzmanlarıyla gerçekleştirildi. Başlangıç atölyesine, ilk Türkçe uygulamaları oluşturacak olan yazılımcılar ile bilişim alanında örgüt temsilcilerinin yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden akademisyenler katıldı.
Başlangıç atölyeleri, takip atölyeleri, pilot okullarda aileler ve öğretmenlerle yapılacak uygulamalar, verilerin toplanması ve raporlamalarla ile birlikte toplam bir yıl sürecek olan “Tablet Bilgisayarım Benim için Konuşuyor” projesi sonunda, otizmli çocuklar için özel olarak hazırlanmış ilk Türkçe tablet bilgisayar uygulamaları tamamlanmış ve bu alandaki ilk adım atılmıştır.

[vc_single_image image=”1709″ img_size=”full”][vc_single_image image=”1708″ img_size=”full”]