Skip to main content
[vc_empty_space][vc_single_image image=”9075″ img_size=”full” label=””]

Eğitime İlk Adım: Okul Öncesinde Kaynaştırma

Tohum Otizm Vakfı, özel gereksinimli çocukların okul öncesi kurumlarda akranlarıyla eğitim almaları ve kaynaştırmadan en iyi şekilde yararlanmaları amacıyla Sabancı Vakfı desteği ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ile İstanbul İl Milli Eğitimi Müdürlüğü’nün ortaklığıyla “Eğitime İlk Adım: Okul Öncesinde Kaynaştırma” isimli proje yürütmüştür.
Proje ile okul öncesi kurum öğretmenlerin özel gereksinimli çocukların kaynaştırılması konusunda eğitilerek konuya ilişkin bilgi, becerileri ve mesleki kapasitelerinin artırılması; buna bağlı olarak özel gereksinimli çocukların akranları ile aynı ortamlarda eğitim almasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Temmuz 2016- Temmuz 2017 arasında yürütülen projenin uygulama yeri İstanbul’dur.
Projede öncelikle kaynaştırma konusunda uzmanlaşmış 20 formatör yetiştirilmiş, daha sonra bu formatörler kendi belirledikleri 20 okul öncesi kurumda 6 aylık çalışmalar yürütmüştür. Formatörler her ay belirli aralıklarla seçtikleri okul öncesi kurumlara giderek okul öncesi öğretmene işbaşında süpervizyon vermişlerdir. Proje kapsamında ayrıca ailelere yönelik farkındalık kazandırma seminerleri düzenlenmiştir.