Skip to main content
[vc_empty_space]

Eğitimde Engelli Hakları; Okulda Birlikte, Hayatta Birlikte

[vc_single_image image=”2574″ img_size=”full”]

Eğitim hakkı tüm bireylerin sahip olduğu, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerle garanti altına alınmış temel bir haktır. Ancak mevcut yasal düzenlemelere rağmen engelli çocukların eğitim haklarından tam anlamıyla yararlanamadıkları ve kaliteli eğitime erişimde problem yaşadıkları bilinmektedir. Öğretmenlerin bu konuda yeterince bilgi sahibi olmaması, velilerin olumsuz tutumları, engelli çocukların erişimine uygun fiziki eğitim ve öğrenme ortamının olmaması ve engelsiz çocukların engelli akranlarına yönelik tutum ve davranışları eğitimin önünde engel oluşturmaktadır.
Eğitimde Engelli Hakları: Okulda Birlikte, Hayatta Birlikte Projesi, bu ihtiyaca yönelik olarak okul öncesi ve ilkokul seviyesinde engelliliğe yönelik olumsuz algı ve tutumların dönüştürülmesi ve böylece eğitim ortamında engelliliğe dayalı ayrımcılığın azaltılmasına katkı sunulması amacıyla 2017 yılında hayata geçirilmiştir.
Proje, Tohum Otizm Vakfı tarafından, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) ortaklığı ve Sabancı Vakfı’nın desteği ile yürütülmektedir.
Proje kapsamında 3 pilot okuldan 24 öğretmene kapsayıcı eğitim perspektifini güçlendirmek amacıyla 8 günlük eğitim verilmiş, okul öncesi ve ilkokul 1.-4. sınıf öğrencilerine yönelik ders etkinlikleri ve materyalleri geliştirilmiştir.
2019 yılında da devam edecek proje kapsamında öğretmenlerin desteklenmesine devam edilecek, ilk yılda geliştirilen içerikler sınıflarda uygulanmaya başlayacak; seçilen pilot okullarda belirli gün ve haftalarda kapsayıcı eğitim perspektifiyle kapsamlı farkındalık çalışmaları yürütülecek ve iletişim faaliyetleri ile konu hakkında kamuoyunda farkındalık yaratılacaktır.

Ana Sayfa


Kapsayıcı eğitim anlayışının yaygınlaştırılmasına katkı sunmak amacıyla hazırladığımız “Engelli Hakları Odaklı Kapsayıcı Okul için Öğretmen Kılavuzu” yayınlandı!