Skip to main content
[vc_empty_space]

Tohuma Su Gerek - 2005

Tohum Otizm Vakfı’nın otizmli çocukların eğitimi için kaynak yaratmak amacıyla 28 Nisan 2005 tarihinde düzenlenen “Tohuma Su Gerek” kampanyası kapsamında, birçok ünlü isim tarafından gerçekleştirilen ebru çalışmalarının geliri Tohum Otizm Vakfı’na bağışlandı.

Türkiye’nin kültür, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin, İtalyan ebru sanatçısı Danilo Giannoni ile birlikte yaptıkları ve otizmli çocuklarımız için özel olarak tasarlanan tablodan çantaya, tepsiden takıya, kitaptan lambaya kadar birçok eser İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede yapılan açık artırma ile satışa sunuldu.

İtalya Başkonsolosu Luciano Pezzotti himayesinde ve Can Has’ın yönetiminde gerçekleşen Gala Gecesi, Rana Erkan tarafından sunuldu. Masraflarının tamamı sponsorlar tarafından karşılanan ve Banu İpeker ve Özlem Güsar tarafından gerçekleştirilen projenin Gala Gecesi’nde, davetiye satışından ve açık artırmadan elde edilen tüm gelir halen yürütmekte olduğu projelerde kullanılmak üzere Tohum Otizm Vakfı’na bağışlandı.

DANİLO GIANNONI
1971 yılında İtalya’da doğan Danilo Giannoni Floransa’da Sanat ve Restorasyon üzerine eğitim gördü. Tüm öğrenim hayatı boyunca Osmanlı İslam Sanatlarından etkilenen Giannoni, başta İtalya olmak üzere birçok ülkede uzun yıllar Bulgari, Damiani ve Leo Pizzo gibi dünyanın önde gelen firmalarında mücevher tasarımcısı olarak çalıştı. Bu dönemde 7 kez uluslararası mücevher tasarım ödülünü kazandı.

Daha sonra New York’da sanat danışmanlığı yapan Giannoni, iki sene önce İstanbul’a yerleşme kararı alarak, Ebru sanatını icra etmeye başladı ve bu geleneksel sanatı bir İtalyan gözüyle yorumladı. İstanbul’daki birçok İslam Sanatları projesinde danışmanlık da yapan Giannoni’nin kendi eserleri de bu projelerde sergilendi. Danilo Giannoni, yakın gelecekte hazırlayacağı birçok uluslararası projede Türkiye ve diğer ülkeler arasında bir köprü oluşturmayı hedefliyor.

Yaşamının ilk altı yılını özürlü bir çocuk olarak geçiren Giannoni, kendisine verilmiş olan sanatsal yeteneğiyle, hasta ve özürlü çocuklara destek verecek projelere imza atıyor.