Skip to main content
[vc_empty_space]

Her Çocuk Bir Mücevherdir - 2006

Her Çocuk Bir Mücevherdir Tohum Otizm Vakfı çalışmalarını desteklemek ve otizmli çocuklarımızın eğitimi için kamuoyu oluşturmak amacıyla düzenlenen, “Her Çocuk Bir Mücevherdir” projesi Gilan sponsorluğunda gerçekleştirildi. Ülkemizin önde gelen ve topluma duyarlı isimleri Caroline Koç, Suzan Sabancı Dinçer, Ayşegül Dinçkök, Revna Demirören, Zeynep Fadıllıoğlu, Aslı Soyak, Aysun Kibar, Maria Eliyeşil, Serra Merzeci ve Mine Narin’in hayalleri, Türkiye’nin ilk mücevher markası Gilan’ın eşsiz tasarımlarıyla buluştu. Otizmli çocuklarımızın eğitilerek hayata kazandırılması için bir adım daha atılmasını hedefleyen proje için bu isimler tarafından tasarlanan 10 benzersiz mücevher, Gilan’ın organizasyonunu üstlendiği gecede yapılan açık artırma ile sahiplerine kavuştu. 15 Aralık Cuma tarihinde, Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleşen Gala Gecesi’nden elde edilen tüm gelir, halen yürütülmekte olan projelerde kullanılmak üzere Tohum Otizm Vakfı’na bağışlandı.

Gecemize tasarımları ile destek veren, ülkemizin önde gelen ve topluma duyarlı isimlerinin kaleminden…

ASLI SOYAK
Sıra dışı ve farklı olan şeyler hep ilgimi çekmiştir. Farklılığın hayatıma hep renk katan bir özellik olduğunu düşünmüşümdür… Ben de uğraştığım her şeyi, bilinen kalıplar içinde değil, farklı bir yaklaşım sergileyerek çözmek istedim. Bir tasarım, yani ‘yaratmak’, söz konusu olduğunda, sıra dışı fikirler üretme isteğim alevlenir. Sevgili arkadaşım Mine çocukların yararına böyle bir projenin bir parçası olmamı istediğinde, çok heyecanlandım ve gurur duydum.. Bütün bu düşüncelerimi ve duygularımı göz önüne alarak hayal ettiğim bu yüzüğü büyük bir zevkle Gilan tasarımı ile buluşturduk. Alışılagelmiş bir şekilde değil, sıra dışı olmasını arzuladım…

AYSUN KİBAR
Her çocuk bir mücevherdir, sevgidir ve hayat ağacının değerli bir tohumudur. Bu proje için Gilan ile beraber tasarladığımız mücevherdeki yılan figürü, taşıdığı anlamlarla vakfın sembolü tohumla benzerlikler gösterir. Tohum hayatın başlangıcıdır. Yılan sembolü de antik medeniyetlerde yeryüzündeki ilk hayatı, tohuma hayat veren suyu, yaradılışın yedi aşamasını ve sağlık tanrısı Asklepion’u temsil eder. Bu etkisiyle anlam yüklü gizemli yılan sembolü bu tasarımın temelini oluşturdu.

AYŞEGÜL DİNÇKÖK
Çocuklara destek olabilecek her konu beni heyecanlandırıyor. Mine Narin arkadaşımın bu güzel projesinde benim de bir katkımın olması beni mutlu etti. Projede yer almasını istediğim bileziği hayal ederken kendimden yola çıktım. Nelere inanırım, nelere değer veririm. Güneş enerjiyi ve beni sembolize ediyor. Ev ise ömür boyu tutkulu bir şekilde peşinde olduğum aileyi. Uğur böceği malum, çocukluğumuz, “uç uç böceğim annen sana terlik pabuç alacak…”. Yıldız , yıldızınız hep parlasın diye. Ayakkabı, tüm kadınların gizli tutkusu değil mi? Fatma’nın eli, uğur ve nazardan korur. Diğer bir uğurumu da Paris’te bir adak yerinden getirdim. Bileziğe sahip olacak kişi dileğini yapsın sonra beni bulsun. Açıklamasını ona yapacağım. İnşallah tüm proje kapsamında gelir yüksek olur ve Gilan’la Tohum Otizm Vakfının bu işbirliği hayırlara vesile olur. Sevgilerimle CAROLİNE N. KOÇ Tohum Otizm Vakfı’nın çalışmaları gerçekten çok önemli. Bu projede yer almak ve katkıda bulunabilmek çok keyifliydi. Umarım tasarımlar iyi bir gelir getirir ve planlanan projeler hayata geçirilebilir. Teşekkürler

MARIA ELİYEŞİL
Bu projenin bir parçası olmanın anlamı benim için gerçekten büyüktü. Yakın bir akrabam otizmli, dolayısıyla bu hastalıkla olan ilişkimin kişisel bir yönü de var. Yıllarca bu hastalığın ailemize getirdiği sorunları yaşadım ve dayattığı çaresizliği birebir hissettim. Bu çok özel ve harika çocukların ulaşabilecekleri bir yardım ya da bilgi olmadığı için çocuk ve ailesi gerçekten zor günler yaşadı. Tohum Otizm Vakfı’na büyük bir saygı ve hayranlık duyuyorum; çünkü bu ülkede insanları, otizmin ne olduğunu anlatarak eğittiler ve hastalık hakkında farkındalık yarattılar. Bu yaraya merhem olmak için ilk ve en önemli adımdı. Bu özel proje için hayal ettiğim tasarımdaki top ve üzerindeki küçük safirler, otizmli çocukların dünyasını ay ve yıldız ise onları destekleyen ülkemizi temsil ediyor. Bu önemli sorunu çözmek, etkilerini hafifletmek için yardımcı olan, katkıda bulunan ve her gün çalışan herkese takdirlerimi sunuyorum. Güneş artık ışıldamaya başlıyor!

MİNE NARİN
Bazı ışıklar daha mı parlak? Birlikte severek ve inanarak yapılan işlerin başarısı diğerlerine oranla daha mı göz kamaştırıcı? Bugün Tohum Otizm Vakfı’nın sarı güneşi, çocukların hayatlarını bir umut ışığı olarak aydınlatıyor ise, Bu başından beri, en az vakıfta çalışanlar kadar, amacımıza inanan, sahiplenen ve hiçbir özveriden kaçınmamış gönüllü kişi ve kurumların sayesinde olmuştur. Bu güzel insanlar bununla da yetinmeyip zor zamanlarda bizlere ilham kaynağı olmuş ve bugünlere gelmemizde büyük rol oynamışlardır. Onlar olmasaydı, hiçbir şey böyle olmazdı. Gayretlerimiz kopuk zincir parçaları olarak kalırdı, çalışmalarımız onların bu paha biçilmez destekleriyle birleşince mükemmel bir zincir oluşturdu. İşte tıpkı Gilan’la beraber tasarladığımız bu zincirin halkaları gibi! Bu zincirin her halkası bugüne kadar Tohum Otizm Vakfına emeği geçmiş bütün gönüllü dostlarımızı simgeliyor benim için… Onlarla birlikte olmaktan doğan kuvvetimizi sembolize eden bu mücevheri, tüm gönüllülerimize atfediyorum ve hepsine tekrar bütün otizmli çocuklarımız adına gönülden teşekkür ediyorum

REVNA DEMİRÖREN
“Her çocuk bir mücevherdir”, onlara değer biçilemez, her biri ayrı ve özel. Onlar, bizim geleceğimiz… İnci bana göre çok zarif, özel, şık ve her zaman klasik bir mücevher. Pürüzsüz yüzeyi, rengi ve kendinden olan ışıltısı bana masum bir çocuğu anımsatıyor. Bu özel proje benim için çok keyifli bir tecrübeydi. Tohum Otizm Vakfına ufakta olsa bir katkım olabildiyse ne mutlu bana. Sevgilerimle

SERRA MERZECİ
Ülkemizde otizmli çocukların kaderlerine terk edilmemesi, onların topluma kazandırılması için faaliyet gösteren Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı’nın Gilan ile beraber düzenlediği bu etkinliğe büyük bir coşku ile katıldım. Otizmli çocukların normal bir yaşam sürmesine elimden geldiğince katkıda bulunmaktan mutluluk duydum. Gilan kreatif direktörüyle beraber bu proje için hayata geçirdiğimiz mücevherler, her biri birer mücevher olan çocuklarımızın geleceğinin birer parçasıdır. Bu mücevherlerin hem kullananları, hem de otizm sorununu yaşayan çocuklarımızı mutlu etmesini diliyorum.

SUZAN SABANCI DİNÇER
Otizmli çocuklara yardımı amaçlayan bu özel projeye katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Bu tasarıma çocukların neşesini, coşkusunu, enerjisini taşımak istedik. Çiçek şeklindeki küpe turkuaz ve turkuazı tamamlayan kırmızı ve yeşil taşlarıyla, pozitif bir enerji yayıyor. Bu enerjinin mücevheri taşıyan kişinin yaşam sevincini arttırmasını diliyorum.

ZEYNEP FADILLIOĞLU
Türkiye’deki otizmli çocuklara hizmet ve yardımlarda bulunan Tohum Otizm Vakfı’na, rumi motiflerden esinlendiğim ve Gilan kreatif direktörüyle beraber tasarladığımız mücevher ile destek olmak istedim. Gilan’a ve vakfa bu müşterek çalışmaları için teşekkür ederim.

TEŞEKKÜRLERİMİZLE*;

Ali Üstündağ
Alinur Velidedeoğlu
Aslı Soyak
Aysun Kibar
Ayşe Abeş
Ayşegül Dinçkök
Banu İpeker
Banu Tunçbilek Saner
Caroline Koç
Ceylan Atuk
Claudia Badi
Derya Merter
Emre Ergani
Ender Mermerci
Ferhunde Verdi
İrem Yargıcı
Maria Eliyeşil
Maxxium Türkiye
Merih Akoğul
Muharrem Geylan
Murat Patavi
Müge Onan
Orhan Sanus
Özlem Güsar
Özlem Önal
Rana Erkan
Rasim Özkanca
Renee Saban
Revna Demirören
Salih Saka
Sarika Rodrig
Serra Merzeci
Suzan Sabancı Dinçer
Şeli Elvaşvili
Tamer Yılmaz
Turgay Artam
Yalın
Zeynep Fadıllıoğlu
Zeynep Garan
Zeynep İlter
Zeynep Üstünel

 

* Alfabetik sıraya göre dizilmiştir.