Skip to main content
[vc_empty_space]

Biri Bana Anlatsın Özel - 2011

NTV-Tohum Otizm Vakfı işbirliğinde düzenlenen özel programda Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Bülbin Sucuoğlu, Sinema eleştirmeni Sevin Okyay’ın yanı sıra sevilen oyuncular Kenan İmirzalıoğlu,Tuba Büyüküstün, Erkan Petekkaya, Beren Saat, Cansel Elçin, Demet Evgar, Engin Altan Düzyatan ve Star Ajda Pekkan otizmli çocuklar için bir araya geldiler.

Can Dündar ve Gülay Afşar’ın sunuculuğunda gerçekleştirilen program öncesinde otizmli birey Dr. Temple Grandin’in olağanüstü hayat hikayesini konu alan 7 Emmy ödüllü “Temple Grandin” filminin gösterimi yapıldı.
Colorado Üniversitesi Hayvan Bilimleri Bölümü’nde Profesör ve öğretim üyesi ve aynı zamanda otizmli bir birey olan Temple Grandin’in hayatını konu alan 7 Emmy ödüllü Temple Grandin’in filmi Türkiye’de ilk kez NTV ekranlarında gösterildi. Filmin gösteriminin ardından Can Dündar ve Gülay Afşar’ın sunumları ile devam eden programda Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Bülbin Sucuoğlu, Sinema eleştirmeni Sevin Okyay’ın yanı sıra sevilen oyuncular Kenan İmirzalıoğlu,Tuba Büyüküstün, Erkan Petekkaya, Beren Saat, Cansel Elçin, Demet Evgar, Engin Altan Düzyatan otizm de erken tanı ve özel eğitimin önemine dikkat çektiler. Süper Star Ajda Pekkan’ın otizmli çocuk anneleri için söylediği şarkılarla renklenen programda duygusal anlar yaşandı.

NELER DEDİLER?
KENAN İMİRZALIOĞLU: “Koşulsuz sevmeyi ve daha sabırlı olmayı öğrenmeliyiz.Onları kendi çocuklarımız gibi görmeliyiz”
DEMET EVGAR: “ Otizmin belirtileri 2 yaşından itibaren görülmeye başlıyor,Lütfen belirtilere dikkat edelim…
BEREN SAAT: Tohum otizm vakfının okulunu ziyaret ettiğimde eğitimin otizmli çocuklar için ne kadar önemli olduğunu anladım.
TUBA BÜYÜKÜSTÜN: Otizm de erken tanı çok önemli, lütfen çoçuklarınızdan şüphe duyduğunuzda doktora götürün.
ENGİN ALTAN DÜZYATAN: Otizimli çocuklara destek olmamız mümkün ama önce farkında olmalıyız. Otizm bir hastalık değil, doğuştan gelen bir yetersizliktir.
ERKAN PETEKKAYA: Otizmli çocuklarımıza sahip çıkalım, hepsi bizim çocuklarımız.
AJDA PEKKAN: “Herkesin, hepimizin otizimli çocuklarımız için yapabileceği birşeyler var. Hep beraber destek olalım.”
CANSEL ELÇİN: Erken yaşta verilen yoğun özel eğitim sayesinde otistik özellikler büyük ölçüde azalıyor. Bu sayede bağımsız birer birey olabiliyorlar!