Skip to main content

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk yıllarında fark edilen, karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılık olarak tanımlanan otizm 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’inde görülürken, son araştırmalara göre bugün her 36 çocuktan 1’inde görülüyor.

Otizmin varlığına dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü”nde otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılması ve herkesle eşit derecede toplumsal kabulünün sağlanması amacıyla özel bir kampanya yürütüyoruz.

Kamuoyunun dikkatini otizme çekmeyi amaçlayan kampanya için binalar kırmızı ışıkla aydınlanıyor, birçok kuruluş ile  otizmi bilmeye ve anlamaya dayalı etkinlikler düzenleniyor ve kampanya destekçileri #otizmekırmızıışıkyak etiketi altında buluşuyor.

Odağımızı Farkındalıktan Kapsayıcılığa Çeviriyoruz

Son yıllarda dünyada otizmin bilinmesine ve farkındalık yaratılmasına dair önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, otizmli bireyler temel hak ve özgürlüklerine erişimlerinde sosyal ve çevresel engellerle karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar.

20 yılı aşkındır otizmli çocukları özel eğitimle topluma kazandırabilmenin Türkiye’deki savunuculuğunu yapan Tohum Otizm Vakfı, bu küresel gelişmelerin ışığında 2022 yılında başlattığı “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyası ile otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmaları ve toplumda kabul görmelerini sağlamak için odağını farkındalıktan kapsayıcılığa çevirdik.

Bu sene de “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyamız ile otizmli bireylerin toplumsal kabulünü sağlama amacını geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Tohum Otizm Vakfı’na destek vermek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı illerindeki tarihi ve ikonik yapılar kırmızı ışıkla aydınlanacak. Özel sektör binaları da kırmızı ışık ile aydınlanarak otizmlileri desteklemek için onların yanındayız diyecek.

Sizleri de kırmızı bir obje ya da kırmızı renkte giyinerek bir fotoğraf çekilmeye, ardından sosyal medya hesaplarında #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile paylaşmaya davet ediyoruz.

2 Nisan Otizm Farkındalık Ayı-Tohum Otizm Vakfı

BAŞKA NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ?

  1. Eğer bulunduğunuz binanın alt yapısı kırmızı ışıkla aydınlanmaya elverişli ise 2 Nisan gecesi binanızın kırmızı ışıkla aydınlandığı fotoğrafı #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile sosyal medyada paylaşmanız sesimize güç katacaktır.
  2. Kampanyamızı çevrenize duyurmak ve desteklerini almak için linkteki görselimizi iç iletişim kanallarınızda, web sitenizde veya sosyal medya hesaplarınızda #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile paylaşabilirsiniz.
  3. Logonuzun rengini o güne özel kırmızı ile değiştirip ardındaki amacı paydaşlarınıza anlatabilirsiniz.
  4.  Gönüllü çalışanlarınız ile birlikte kırmızı kurdele yaparak, 2 Nisan günü sosyal medya hesaplarından kırmızı kurdeleli görsellerinizi #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile paylaşarak kampanyamızın yaygınlaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.
  5. Çalışanlarınıza 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyamızı aktarabilir ve dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Onların adına sertifika bağışında bulunabilir veya Tohum Dükkan’da satılan rozetlerimizden alarak eğitim burs fonumuza destek olabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımları ile destekleyebilirsiniz.

Sorularınız ve iş birliği talepleriniz için [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2 Nisan – Buton Rozet

Destek Ol!

2 Nisan – Sertifika

Destek Ol!