Teknoloji Yoluyla Otizmli Çocukların Öğrenme Fırsatlarının Artırılması Projesi (2013)

Print
 
Teknoloji Yoluyla Otizmli Çocukların Ögrenme Fırsatlarının Artırılması Projesi

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2012 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi ve İletişim Teknolojileri Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve 9 ay süren “Teknoloji Yoluyla Otizmli Çocukların Öğrenme Fırsatlarının Artırılması Projesi” kapsamında dezavantajlı konumda olan otizmli çocukların iletişim, akademik ve günlük yaşamda kullanabilecekleri kavramları teknoloji yardımıyla her ortamda daha etkin, kolay ve eğlenceli öğrenebilmeleri  için yeni bir web sitesi hazırlanmıştır.

Proje kapsamında Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu eğitmenleri tarafından, öğrenme güçlüğü çeken otizmli veya zihinsel engelli çocuklara, 0-8 yaş aralığındaki tipik gelişim gösteren çocuklara kazandırılması hedeflenen kavram öğretim setleri için günlük yaşamda kullanabilecekleri 50 adet eğitim programları seti kapsamında toplam 300 adet farklı kavram geliştirilmiştir. 20 adeti nesne eşleme, 20 adeti nesne ayırt etme ve 10 adeti nesneleri kategorilerine ayırma olmak üzere geliştirilen 50 adet eğitim programı ile hedef grubun şekil, renk, meyve, sebze, içecek vb. gibi kavramları öğrenmelerine katkıda bulunulmaktadır.

Kavram yazılımının yaygınlaştırılması ve amacı ile İstanbul’da Bağcılar, Kadıköy, Şişli, Zeytinburnu ve Beylikdüzü ilçelerindeki eğitmenlere ve ailelere tanıtıcı seminerler vererek çocukların ilgili yazılıma ulaşımı ve kullanımı konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlanmıştır. Yazılımın geliştirilmesine müteakip iki ay boyunca aile ve eğitmen olmak üzere toplam 525 kişiye ulaşılmış, 1.050 saat eğitim verilmiştir.

Oyun şeklinde tasarlanan kavram yazılımına www.tohumegitim.com adresinden; IOS ve Android tabanlı tabletlerden ücretsiz olarak erişilebilmektedir.  
 
İstanbul Kalkınma Ajansı 2012 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi ve İletişim Teknolojileri Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve/veya T.C. Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Tohum Otizm Vakfı’na aittir. 
 
Basın Toplantısı

Tohum Otizm Vakfı’ndan bir yenilik daha! Otizmli çocukların eğitiminde kullanılmak üzere hazırlanan “Kavram Öğretimi” uygulaması tamamlandı.

T.C. Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın finanse ettiği 2012 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi ve İletişim Teknolojileri Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen “Teknoloji Yoluyla Otizmli Çocukların Öğrenme Fırsatlarının Artırılması Projesi” tamamlandı.

Kavram Öğretimi uygulaması, dezavantajlı konumda olan otizmli çocukların iletişim, akademik ve günlük yaşamda kullanabilecekleri kavramları teknoloji yardımıyla her ortamda daha etkin, kolay ve eğlenceli öğrenebilmeleri için hazırlandı. Engelli çocukların sosyal içerme bağlamında eğitim hizmetine erişimlerine katkı sağlayacak eğitim programları için Tohum Otizm Vakfı özel eğitim uzmanlarından oluşan ekip 9 ay boyunca çalışmalar yürüttü.

Bol temalı, kullanıcı dostu, eğlendirici ve öğretici “Kavram Öğretimi” uygulaması hem internet üzerinden hem de tablet bilgisayar uygulamaları üzerinden kullanılabiliniyor. 

www.tohumegitim.com sitesi üzerinden ücretsiz olarak hizmet verecek Kavram Öğretimi programı ayrıca Apple Store ve Google Play aracılığı ile tabletlere ücretsiz olarak yüklenebilinir.    

Çocuklar eğlenerek kavramları öğreniyor!

Tüm dünyanın oyun alanı olarak tasarlandığı uygulamada, Kavram Öğretimi programı 300 kavramın öğretilmesini hedeflemektedir. Farklı coğrafi bölge ve kıtalarda geçen bölümler ile çocuklar öğrenirken eğlenecek ve birçok eğlenceli ödül kazanacaktır. 

Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’in konuşması ile başlayan basın toplantısında Sezgin, “Tüm otizmli çocuklarımızın eğitim imkânlarından eşit şekilde yararlanabilmeleri için hayata geçirdiğimiz ve ücretsiz olarak web ve android tabletler üzerinden kullanıma sunulan uygulamadan kısa zamanda binlerce çocuğumuzun yararlanmasını bekliyoruz. Hem eğitimciler hem de ailelerin her ortamda kolayca erişebilecekleri bu uygulama ile çocuklarımızın eğitimleri desteklenmiş olacak” dedi.

Projeler Koordinatörü Özgül Gürel’in projeyi anlatan sunumun ardından, Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu Müdürü ve Eğitim Programları Direktörü Prof. Dr. Binyamin Birkan’ın “Kavram Öğretimi” sunumu ile devam etti.

Uygulamayı kullanan Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu velisi,”Uygulama sayesinde çocuğum kavramları eğlenerek öğreniyor. Bizim için bir yenilik oldu ve eğitimi evde devam ettirmenin yanı sıra kaliteli zaman geçirmesini sağlayabiliyorum. Sürekli özel eğitim alması gereken özel çocuklar için oldukça faydalı bir uygulama. Uygun bütçeli tablet bilgisayarda da kullanabildiği için uygulamayı yolculuklarımızda bile kullanabiliyoruz. Emek veren herkese çok teşekkür ederim, umarım bu hizmetlerin devamı gelir” dedi.