Tohum 1 ve Tohum 2 şimdi Android Tabletlerde

Print

Otizmli ve zihinsel engelli çocuklar ile dikkat eksikliği olan, gelişim problemleri gösteren çocukların günlük hayatta ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmeleri için hazırlanan “Tohum 1” ve “Tohum 2” android tablet uygulaması ücretsiz olarak Google Playstore’da.

Türkiye’de ilk defa ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafında yürütülen “Tablet Bilgisayarım Benim için Konuşuyor” projesi ile geliştirilen tablet uygulamaları aynı zamanda erken yaştaki çocuk gelişimini desteklemek için normal gelişim gösteren çocuklara da uygun olarak yapıldı.

 

Uygulamayı ücretsiz olarak indirmek için Google Play Store’a “Tohum 1” ya da Tohum 2” yazmak yeterli.

TOHUM 1

Tohum 1 android uygulaması; iletişim, etkinlik çizelgesi, nesnelerin ismini öğrenme ve beceri öğrenmeyi kapsayan dört bölümden oluşuyor.

İletişim:  Çocuğun evde, okulda ve serbest zamanında isteyebileceği yiyecek, içecekler, yapmak isteyeceği aktiviteler, hissettiği duygular gibi 6 farklı kategori yer alıyor.

Beceri öğrenme: Öz bakım, sosyal beceriler, mutfak ve iletişim bölümlerini kapsıyor. Bu beceriler video ve resimli anlatımlarla öğretiliyor.

Nesne öğrenme: 80 adet nesne, ev eşyaları, giysiler, taşıtlar gibi 8 farklı kategori altında toplanmıştır.  

Etkinlik çizelgesi: Parka gitmek, müzik dinlemek, oyun oynamak gibi etkinlikleri içermektedir. Bu bölümde de kişiselleştirme özelliği vardır. Farklı etkinlikleri anlatan fotoğraf veya imajlar çizelgeye eklenebilmektedir.

 

TOHUM 2

Tohum 2 android uygulaması; nesne resimlerini eşleme, vücut bölümlerini tanımlama ve fiilleri öğrenme olmak üzere 3 modülden oluşuyor.

Nesne fotoğraflarını eşleme: Banyo araç-gereçleri, ev eşyaları, giysiler, hayvanlar, meyveler, sebzeler, taşıtlar, mutfak araç-gereçleri ve okul araç-gereçleri olmak üzere dokuz kategoriden oluşuyor.

Vücut bölümleri; burun, kaş, göz, saç, kulak, göz, ağız, baş, kol, bacak, ayak ve gövdeden oluşmaktadır.