‘Otizm Dostu Şehir: Gaziantep’ semineri 27 Ekim Perşembe, Gaziantep'te!

Print
25/10/2016

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Tohum Otizm Vakfı iş birliği ile başlatılan “Otizm Dostu Şehir: Gaziantep Projesi” kapsamında, 27 Ekim Perşembe günü Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde aile seminerleri gerçekleştirilecek. Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi Koordinatörü Deniz Yılmaz tarafından ‘Türkiye’de Kaynaştırma ve Başarılı Kaynaştırma Uygulamaları’ konusunda eğitim verilecek olan seminere tüm ailelerimiz ve öğretmenlerimiz davetlidir.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde başlattığı ve oluşumuna öncülük ettiği, Türkiye’de ilk kez 2015 yılı Ekim ayında uygulamaya alınan “Otizm Dostu Şehir: Gaziantep” projesi otizm konusunda aileler, eğitmenler, sağlık personeli ve il halkına yönelik farkındalık etkinliklerini içeriyor. Seminerler aracılığıyla, otizmli çocuğa sahip olan aileler, okulunda otizmli öğrencisi bulunan eğitmenler, çocuğundaki gelişimsel bozukluklar nedeniyle ailelerin başvurduğu sağlık personellerinin erkan tanı ve farkındalık alanında bilinçlendirilmesi ve uygulamalı eğitimlerle bilgilendirilmesi hedefleniyor. 27 Ekim’de beşinci semineri gerçekleşecek olan proje ile yerel aktörlerin kapasitesinin geliştirilmesi ve Ulusal Otizm Eylem Planı Taslağı’nın yerel düzeyde uygulanmasına katkı sağlanması da amaçlanıyor.

İlk faaliyeti ‘Özel Eğitmen Eğitimi’ alanında, ‘Otizmli çocuklarda davranış problemleriyle başa çıkma yöntemleri’ konusunda gerçekleşen seminerde diğer üç eğitim şu şekilde gerçekleşmişti. ‘Aile Seminerleri: Otizmde dil, konuşma ve sosyal iletişim becerileri’, ‘Aile hekimleri ve çocuk doktorlarına yönelik otizm semineri, ‘Eğitmen Eğitimleri: Okul öncesinde kaynaştırma eğitimleri’.

Türkiye’de İlk Kez Gaziantep’te Uygulanıyor

Bugüne kadar gerçekleşen seminerlere aileler, eğitmenler, aile hekimleri ve çocuk doktorları olmak üzere toplam 329 kişi katıldı. Proje için pilot il olarak seçilen, gerçekleştirilmesine öncülük eden ve diğer iller için örnek oluşturan Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi tarafından da birçok faaliyet yürütülüyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Gaziantep Otizm Vakfı işbirliğiyle geçtiğimiz günlerde Gaziantep Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulması için iş birliği protokolü imzalanmıştı. Otizmli çocukların çok özel bir grup olduğunun ve onlarla özel olarak ilgilenmek gerektiğinin altını çizen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, otizm konusunda toplumsal bilinci yükseltmek istediklerini ve üniversitedeki akademisyenlerin de yol haritasıyla Türkiye’de örnek bir projeyi hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Gaziantep’te 10 Binin Üzerinde Otizmli Birey Var

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel farklılık olan otizmin son yıllarda görülme oranı büyük bir hızla artmakta ve günümüzde her 68 çocuktan 1’i otizm riski ile doğmaktadır. Bu oran Gaziantep nüfusuna projekte edildiğinde 0-18 yaş grubunda 12.154 otizmli çocuk ve genç bulunmaktadır. Ayrıca, otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 4 kat fazladır.

Din, dil, ırk, sosyal statü ayırt etmeyen otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanmakta ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığı gözlemlenmektedir.